Amit még tudni szeretne a párterápiáról és családterápiáról

Minden ember boldog, harmonikus életre vágyik, melynek alapfeltétele a lelki egészség. Az egyén problémája a párkapcsolat illetve család működésére is hatással van, ezért annak kezelése elengedhetetlen.

 A terápia megpróbálja feltárni és enyhíteni a pár és család rendszerén belül aktuálisan összefonódó érzelmi problémákat úgy, hogy segít az egyénnek megváltoztatni a diszfunkcionális kapcsolati mintákat. Ennek érdekében a figyelmet az „itt és most” megjelenő kapcsolati viselkedésre irányítja.


A pár- és családterápia az erőforrásokra épít. Nehéz élesen meghúzni a határt – és talán nem is célszerű- a párterápia (családterápia) és a párkapcsolati tanácsadás (családi tanácsadás) között. Alapgondolata, hogy a család minden tagjának megvan a szerepe a probléma kialakulásában. Pozitív átkeretezéssel mutat rá az adott helyzet jó oldalaira, hibáztatás és bűnbakképzés nélkül. A közös felelősség hangsúlyozása pozitív értelemben történik, változásorientált, jövőbe mutató attitűddel. A terapeuta közvetítő, aki elősegíti a pár, család problémáinak megoldását.


A párterápiát és családterápiát ideális esetben kettős vezetéssel, ko-terápiában végzik a terapeuták. A változás elősegítése érdekében különféle eszközöket, otthon elvégzendő feladatokat, helyzetgyakorlatokat, alkalmaznak a segítők. Ilyen például a családfa (genogram), szerepcsere, családszobor, kommunikációs technikák, stb.


A pár- és családterápia minden olyan esetben javasolt, amikor a probléma párkapcsolati, családi helyzettel függhet össze (párkapcsolati- házassági problémák, nehézségek, krízisek, veszteséghelyzetek), ill. amikor a tünethordozó a gyermek, vagy serdülő (magatartási, tanulási, pszichoszomatikus rendellenességek).


Pár- és családterápia javasolt az alábbi pszichés zavarok esetén:
1. Házassági, párkapcsolati problémák
2. Szexuális diszfunkciók
3. Szenvedélybetegségek
4. Szorongásos zavarok: pánik betegség, fóbiák
5. Evési zavarok: anorexia, bulimia
6. Ürítési zavarok
7. Krízishelyzet: pl. Válás; szuicid kísérlet


A terápia lehet önálló terápiás módszer vagy kombinálható egyéb terápiás formákkal. Kiegészítheti egyik vagy másik családtag egyéni terápiáját annak különböző fázisaiban. A családterápiát és az egyéni terápiát ugyanaz a szakember egyszerre nem végezheti.


Párterápia- párkonzultáció
Módszerében nem tér el a családterápiától. Párterápiának szokás nevezni, ahol csak a párkapcsolat tagjai vesznek részt, csak a párt érinti a probléma (pl. szexuális problémák, hűtlenség), vagy ahol még nincsenek közös gyermekek a kapcsolatban.


Családterápia- családkonzultáció
A családterápia során a gyermekek és a szülők bevonásával hatékonyan kezelhetők a problémák, ezzel helyreállítva a családi egyensúlyt.
A családterápia hatékonyságához a család minden tagjának együttműködésére szükség van. A terápia célja a családi kapcsolatok feltérképezése és formálása, mely az aktuális panaszok, tünetek megismerésével kezdődik.
A családterápia során a családi kapcsolatok rendeződnek, a családtagok egyéni problémái oldódnak, teljesen megszűnnek.


Minden terápia sikeres?
Mit értünk azon, hogy sikeres? Kinek mit jelent a siker?
Ha a pár egyik tagja azért megy terápiára, mert nem meri felvállalni a párja előtt, hogy ő már nem szeretne a kapcsolatban maradni, számára az lesz a siker, hogy a párja szembesül azzal, hogy számukra nincs közös jövő. Az a pár, aki kellőképpen motivált abban, hogy rendbe hozzák kapcsolatukat, és ezért közösen dolgoznak is rajta, az a terápia sikeres lesz mind a kettő félnek.

Fontos, hogy
- a pár- család mind szakmailag, mind pedig emberileg egységesen meg tudjon bízni a terapeutákban
- a családtagok ne kívülről várják problémájuk megoldását, hanem aktívan vállaljanak szerepet a változásban. E nélkül a felelősségvállalás nélkül nem lehet sikeres a terápia