A nyári vakáció: öröm vagy üröm?

A gyermekek minden évben lelkesen várják a nyári szünetet, míg a szülőknek sok gondot jelent a három hónap megszervezése. Mi az, amire érdemes odafigyelni a nyáron is. A három alappillér amire mindig építkezhetünk...

Megtartó keretek
Vége az iskolának, óvodának, a gyermekek kikerülnek a mindennapok kerékvágásából, az eddig megszokott stabil, megtartó keretek közül. A napi rutint felváltják a szokásos szünidei programok: nagyszülős nyaralások, táborok, egy-egy hét anyával majd ugyanez apával…
Mire rutinná válna, ismét jön a változás. Állandóságra minden gyermeknek szüksége van, attól függetlenül, hogy mennyire rugalmas.
Próbáljuk meg a nyári szünetben is megtartani a napi rutin főbb pontjait, pl.: az év közben megszokott kelési, fekvési időt, ne nézzenek több mesét, ne játszhassanak többet a számítógépen, mint egy átlagos óvodai/iskolai napon. A plusz időt értékesen, pozitív élményekkel töltsük fel. Tanítsuk őket tapasztalatokon keresztül. Hogy milyen érzés megmászni egy hegyet, elázni egy nyári záporban, felállítani egy sátrat, bográcsban megfőzni az ebédet. Játszunk, nevessünk, szerezzünk igazi élményeket!
Mivel lehet pótolni a kieső kereteket?
Apróbb napi feladatokat, teendőket (ne tanulással kapcsolatos feladatok legyenek, inkább házimunka típusú tevékenységek) is rábízhatunk akár már ovis gyerekünkre. Olyat, amik nem tanulással kapcsolatosak, pl. apróbb házimunkák, bevásárlás, kerti munkák, állatok gondozása.
A kötelezettségek mellett nem csak hasznosabbnak érzik majd magukat gyermekeink, hanem segít nekik strukturálni a napjukat.

Érzelmi biztonság
Vannak gyermekek, akiknek nagyobb szükségük van a szülők által nyújtott érzelmi biztonságra, mit társaiknak (természetesen ez korosztály-, és személyiségfüggő is lehet). Ők azok, akik nehezen mennek el táborba, akik még a szerető nagyszülőktől is hazavágynak.
Hogyan tudom szülőként ezt biztosítani?
Fontos, hogy érzelmileg már érett legyen a gyermek a szülőktől való távollétre. A rossz emlékek hosszú távon meghatározhatják a későbbi szeparációs helyzetek megélését.

Önfeledt játék
Már az óvodás korosztálynál is gyakori probléma, hogy a nyári szünetben nem játszanak eleget a gyerekek, valahogy kevesebb idejük/lehetőségük van a szabad játékra. Lehet, hogy túl sok a kötött program, vagy éppen bekapcsolva maradt a TV, videó. A játék azért fontos, mert a gyermekek azon keresztül tudják kijátszani magukból a feszültségeket, problémákat.
Mit tehetünk gyermekünk lelki egészségéért?
Minden nap teremtsünk nekik lehetőséget nyugodt időszakra, amikor önfeledten játszhatnak!

Fotó:pixabay